Zapomniana edukacja?



Czy ktoś jeszcze pamięta że w Polsce funkcjonuje równoległy system kształcenia zawodowego? Młodzież zaniedbana, o zmniejszonych szansach życiowych, pochodząca ze środowisk niedostosowanych społecznie, w dużej części patologicznych wręcz kryminogennych - z rodzin dysfunkcyjnych - niepełnych, zubożałych, poszukująca instytucjonalnego wsparcia i opieki, wymagająca oddziaływań wychowawczych i kształcenia zawodowego warunkującego samodzielny start w dorosłe życie. Młodzież potrzebująca tego typu wsparcia jest rekrutowana do jednostek OHP, których celem jest zapewnienie aktywizacji społecznej i zawodowej oraz udział w różnego rodzaju zajęciach o charakterze opiekuńczo – wychowawczym organizowanych przez wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną.

Misją placówek OHP jest: 
- wspieranie systemu wychowawczego i edukacyjnego państwa poprzez pomoc młodzieży w uzupełnieniu wykształcenia i zdobyciu zawodu oraz przygotowaniu do rozumnego i świadomego uczestnictwa w życiu społecznym, w szczególności poprzez wychowanie do pracy;
- aktywizacja społeczna, zawodowa i ekonomiczna ludzi młodych poprzez świadczenie różnorodnych usług dla młodzieży o szczególnych potrzebach społecznych, znacznie utrudnionym starcie życiowym, ograniczonych szansach rozwojowych i zagrożonej patologią społeczną;
- przeciwdziałanie bezrobociu, marginalizacji i wykluczeniu społecznemu młodzieży według standardów rozwiązywania tych problemów przyjętych w Unii Europejskiej. 

Placówki edukacyjno - wychowawcze OHP są w coraz większym stopniu placówkami otwartymi na lokalne środowisko oraz na współpracę z instytucjami wspierającymi. Do jednej z tych "instytucji" od lat zalicza się Mała Akademia Mistrzostwa Zawodowego wspierająca młodzież zagrożoną wykluczeniem zawodowym i społecznym. MAMZ od poczatku swego istnienia współpracuje z OHP umożliwiając podopiecznym Hufca udział w formach dokształcania zawodowego będących ofertą Akademii.

Wojewódzki Konkurs Piekarski Śląskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy 

28 października odbyła się IV edycję wojewódzkiego konkursu piekarskiego pn. „Odkrywanie Hufcowych Pereł w Zawodzie Piekarza”. Organizatorem zmagań młodych piekarzy byli: Śląska Wojewódzka Komenda OHP, Hufiec Pracy w Rybniku oraz Mała Akademia Mistrzostwa Zawodowego. Głównymi celami przedsięwzięcia były: promocja zawodu piekarza wśród młodzieży OHP oraz rozwijanie kwalifikacji zawodowych na poziomie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych. Ważnym elementem konkursu była również integracja uczestników oraz wymiana doświadczeń zawodowych. Do zmagań konkursowych przystąpiło 12 uczestników z pięciu jednostek ŚWK OHP: Jaworzna, Bielska Białej, Siemianowic, Gliwic i Rybnika. Konkurs składał się z dwóch części: teoretycznej (test wiedzy) oraz praktycznej (samodzielne przeprowadzanie procesu formowania, rozrostu i wypieku bułek poznańskich). Jury oceniało poziom opanowania wiadomości z zakresu teoretycznej wiedzy i umiejętności praktycznych uczestników. Na końcowy sukces wpłynęły m.in.: ilość zdobytych punktów w części teoretycznej, techniki wykonania wyrobów oraz parametry i powtarzalność partii wyrobu gotowego oraz prezentacja wyrobów gotowych. Największą wiedzą i umiejętnościami wykazał się Łukasz Harasiuk reprezentant Hufca Pracy w Rybniku, a dalej kolejno Łukasz Kołodziejczyk (Rybnik) oraz Mateusz Janoszka (Gliwice). Jury przyznało również jedno wyróżnienie, które otrzymał Kamil Iwański z Siemianowic Śląskich. Wszyscy laureaci otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez ŚWK OHP. 


0 komentarze:

Prześlij komentarz