Wiedza na jedno kliknięcie


Ostatnie lata pokazują wzrost popularności treści wideo zamieszczanych w sieci. Internauci coraz wyżej oceniają przydatność edukacyjną wizualizacji treści. Praktycznie każda platforma edukacyjna proponuje dziś tutoriale i filmy. Obecnie własny kanał wideo prowadzi niemal każdy portal czy platforma. Z pewnością wiedza podawana technikami wizualnymi jest szybciej przyswajana lecz czy ma szansę wyprzeć tradycyjne formy przekazu informacji?


Postępowy uniwersytet

Na szczególną uwagę zasługuje Uniwersytet Śląski, który niezwykle umiejętnie prowadzi swój kanał w serwisie YouTube. Wszyscy spragnieni wiedzy mogą tam znaleźć interesujące filmy instruktażowe z różnych dziedzin nauki. Kanał jest prawdziwą skarbnicą wiedzy dla studentów kierunków ścisłych np. matematyki, fizyki czy chemii. Ponadto osoby odpowiedzialne za prowadzenie kanału czasem publikują nagrania całych wywiadów. W tym przypadku tematyka jest znacznie obszerniejsza. Wartym uwagi są także krótkie filmiki uczącej rzeczy, które bez względu na wiek i wykształcenie powinien potrafić każdy człowiek. Do najważniejszych można zaliczyć serię poświęconą udzielaniu pierwszej pomocy. Ponadto Uniwersytet Śląski posiada swoją własną telewizję internetową, którą prowadzą studenci. To świetne rozwiązanie dla żaków, ponieważ już w trakcie nauki mogą zdobywać doświadczenie, które może się okazać bezcenne po rozpoczęciu kariery zawodowej. Telewizja Uniwersytetu Śląskiego jest bardzo profesjonalna. Posiada całkiem nieźle rozbudowaną ramówkę. Każdy internauta znajdzie w niej wiele merytorycznych informacji, ale też relacji z życia placówki. Uniwersytet Śląski znakomicie połączył wideo i internet nie tylko w celu lepszego kształcenia, ale także do działań promocyjnych.

Każdy może zostać nauczycielem!

Kolejną godną pochwały inicjatywą jest interaktywna platforma edukacyjna prowadzona przez fundację WikiVid. Serwis oficjalnie rozpoczął swoją działalność dopiero kilka miesięcy temu, ale działa już w Polsce, Niemczech, Austrii i Szwajcarii a na początku przyszłego roku planuje zagościć w Rosji i na Ukrainie. Platforma propaguje otwarte zasoby edukacyjne. Została zaprojektowana z myślą o użytkownikach, dlatego charakteryzuje się bardzo prostym designem. Bezproblemowo mogą z niej korzystać internauci w każdym wieku. Jednak prosty design nie przeszkodził twórcom w naszpikowaniu platformy innowacyjnymi funkcjami. Obecnie największym powodzeniem cieszy się „lista życzeń”. Dla jednych użytkowników jest to miejsce gdzie mogą zgłaszać swoje propozycje na nowe VIDs. Natomiast autorzy kanałów mogą je realizować, a następnie podpinać pod zamieszczone życzenia. Zatem „lista życzeń” służy im jako miejsce inspiracji. Funkcja w pewnym sensie wytycza kierunki tematyczne, w których zmierza portal. Przeglądając materiały zamieszczane na platformie, można wnioskować, że nowych filmów stale przybywa, co jest najlepszym wyznacznikiem sukcesu.

Edukacyjne światy równoległe

Jednym z najbardziej popularnych elektronicznych światów równoległych jest Second Life. Jest to stworzony przez firmę Linden Lab wirtualny świat, który istnieje od 2003 roku. Z definicji SL jest grą komputerową polegającą na odtwarzaniu ludzkich praktyk codziennych w rzeczywistości wirtualnej. Chociaż środowisko Second Life nie zostało stworzone z myślą o edukacji to jednak jego otwarta formuła, dostępność i duża popularność stanowią ogromny potencjał predysponujący do wykorzystania tego środowiska właśnie celów edukacyjnych. Interesującą ofertę edukacyjną proponuje Uniwersytet Jagielloński pełniący pieczę nad wirtualną uczelnią Academia Electronica. Academia Electronika dysponuje bardzo rozbudowaną rezydencją na którą składa się kilka bardzo atrakcyjnych graficznie i funkcjonalnie miejsc służących jako aule wykładowe, wernisaże, miejsca spotkań czy rozrywki. Odbywają się tutaj regularnie wykłady, sympozja, debaty a nawet przeprowadzane są tutaj obrony prac magisterskich. Otwarta formuła wykładów gromadzi osoby o różnych zainteresowaniach - co owocuje interesującymi dyskusjami. Wykładowcy spotykają się tutaj ze studentami pod postacią wykreowanych przez siebie awatarów. Aule Academii Electroniki są otwarte dla wszystkich i kazdy może tutaj uczestniczyć w organizowanych cyklicznie prelekcjach.

Konsekwencja w działaniu

Khan Academy to edukacyjna organizacja non-profit założona w roku 2006 przez absolwenta Massachusetts Institute of Technology, Salmana Khana. Hasło przedsięwzięcia to "zapewnienie wysokiej jakości edukacji każdemu i wszędzie". Khan Academy działa również w polsce i od momentu swojego powstania konsekwentnie realizuje swoje postanowienia. Obecnie na łamach serwisu znajduje się kilka tysięcy filmów edukacyjnych. Najwięcej zostało poświęconych tematyce matematyki, fizyki, chemii i biologii. Platforma jest znana i poważana na całym świecie. Korzystają z niej przede wszystkim wykładowcy, studenci oraz wszyscy, którzy chcą zgłębić swoją wiedzę z nauk ścisłych. Niemal wszystkie filmy są zachowane w formie wideo prezentacji przez co ich przyswojenie jest proste i nie zajmuje wiele czasu.Środowiska edukacyjne umiejętnie odnajdują się w ciągle zmieniającym się Internecie. Jednak trudno przewidzieć jak nowoczesne media wpłyną w przyszłości na trwałe zmiany w procesie uczenia się i nauczania. Nie wiadomo, w jakim stopniu pod wpływem technologii zmienią się formy kształcenia przyszłych pokoleń. Przytoczone powyżej przykłady to zaledwie zwiastuny nadchodzącej rewolucji edukacyjnej, w której wizualizacja i otwartość zasobów edukacyjnych z pewnością odegra decydującą rolę.

1 komentarz:

  1. Sieć jest bardzo dobrym źródłem informacji. Jest to bardzo przydatne podczas studiów :) Ile to razy oglądało się materiały, tutoriale, które pomogły mi w codziennym borykaniu się z problemami usłyszanymi na wykładach :) Można również czerpać wiele inspiracji podczas wykonywania różnorodnych prac ;)

    OdpowiedzUsuń