E-podręczniki do kształcenia zawodowego. Jedni dyskutują inni kombinują... Oni je robią!



Od początku drugiego semestru, uczniowie Zespołu Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Raciążu zaczną naukę z pierwszych e-podręczników do kształcenia zawodowego. Już w chwili obecnej można przeglądać zasoby dla zawodów: opiekun medyczny oraz technik turystyki wiejskiej a wkrótce również dla technika pojazdów samochodowych.


Nauczyciele przedmiotów zawodowych ZS STO w Raciążu posiadają dostęp do tych zasobów umożliwiający ich edycję i uzupełnianie o nowe treści. Dzięki takiemu rozwiązaniu powstaną podręczniki, których aktualizacja odbywała się będzie zgodnie z postępem technicznym i technologicznym. 


Szkoła, która zdecydowała sie na ten eksperyment znajdzie się w czołówce innowacyjnych, nowoczesnych szkół zawodowych w Polsce. E-podręczniki w formie otwartych, edytowalnych zasobów edukacyjnych to zupełnie nowe podejście do narzędzi edukacyjnych umożliwiające naukę każdemu, wszędzie i w dowolnym czasie.



Ten  nowatorski projekt edukacyjny skupia się na włączaniu w tradycyjne metody nauczania przedmiotów zawodowych elementów blended learningu. Ma to na celu aktywację uczniów do samodzielnego rozwijania kompetencji zawodowych i motywowania nauczycieli do rozbudowy zasobów udostępnionych na starcie projektu.



Blended learning jest to forma uczenia się, łącząca w sobie zajęcia tradycyjne (bezpośredni kontakt z prowadzącym) z aktywnościami w sieci internet. W praktyce oznacza to, że uczniowie i słuchacze biorący udział w tradycyjnych, stacjonarnych zajęciach szkolnych mają jednocześnie możliwość samokształcenia korzystając z udostępnionych przez szkolę zasobów edukacyjnych.






Celem metody nauczania z zastosowaniem blended learningu jest połączenie dwóch aspektów uczenia się: w klasie oraz online (e-learning). Czas spędzony z nauczycielem powinien być w znacznej mierze wykorzystywany do angażowania uczniów do dyskusji, rozwiązywania problemów i samodzielnego zdobywania doświadczeń. Równolegle, uczestnicy mogą korzystać z bogatej w materiały szkolnej strony internetowej zawierającej różnorakiej postaci zasoby edukacyjne (platformy). Takie rozwiązanie daje możliwość nabywania wiedzy o każdej porze, z jakiekolwiek miejsca.
W budowie zasobów edukacyjnych prezentowanych na tych stronach wykorzystano materiały opracowane w ramach projektu "Model systemu wdrażania i upowszechniania kształcenia na odległość w uczeniu się przez całe życie". Materiały te dostępne są na wolnych licencjach umożliwiających dowolne ich wykorzystanie i modyfikowane.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Zainteresowanych tego typu rozwiązaniem odsyłam do wirtualnej biblioteki zasobów do nauki zawodu ZS STO w Raciążu: LINK

0 komentarze:

Prześlij komentarz