Graphic Recording - Moodle Moot'2016



W maju 2016, eksperci w zakresie e-learningu spotkali się podczas kolejnej Konferencji MoodleMoot. Miejscem konferencji były Podlesice, piękna miejscowość położona na Szlaku Orlich Gniazd.  19-20 maja, 31 prelegentów i mnóstwo znakomitej energii – tak najkrócej można by scharakteryzować spotkanie. Uczestnicy to przedstawiciele uczelni, szkół i innych placówek oświatowych, ale też przedstawiciele organizacji  i firm.


Tegoroczny MoodleMoot gościł graphic recorderów: Agnieszkę Halamę i Danutę Kitowską, które „zarchiwizowały” główne myśli poszczególnych wystąpień w postaci graficznej. Graphic recording jest formą notowania na żywo wystąpień konferencyjnych na dużym formacie, który zazwyczaj jest tak wyeksponowany, aby uczestnicy konferencji mogli na bieżąco śledzić postęp tworzenia notatki.
Do rysowania stosowane są profesjonalne flamastry, a także pastele, dzięki, którym można wykonywać tła. Ze względu na kolorystykę wizualną Konferencji, GR wykonywany był w odcieniach pomarańczowo-szarych.



 W graphic recordingu wykorzystuje się połączenie słów i obrazów, czasami żartobliwie przedstawionych, umożliwiających zapamiętywanie. W pierwszej prezentacji w centrum przestrzeni znajduje się liczba 10, która promieniując prezentuje dziesięć dobrych praktyk projektowania szkoleń. U dołu rysunkowo przedstawiono co dzieje się wg. Piotra Peszki za przyczyną projektowania: „wyciąganie z bylejakości i uwalnianie potencjału”.
Jedną z bardziej obrazowych prezentacji było wystąpienie Karoliny Grodeckiej, reprezentującej Szybką Trójkę Metodyczną z Centrum E-learningu AGH a zatytułowane „Lekcja w służbie GOPR-u”. Przekaz graficzny zawierał więc tytułowe góry a sam tytuł doskonale wpisywał się w górski szlak.




Ostateczna wersja graficznego zapisu konferencji zajęła 5 arkuszy brystolu o formacie B1 i stała się efektowną ścianką do fotografowania się uczestników.



Wykonywanie GR jest dość trudnym zajęciem, ponieważ poza pracą graficzną, trzeba bardzo wnikliwie wsłuchiwać się w treść wystąpień aby wyłowić z nich najistotniejsze elementy, potem przetworzyć je w metafory i symbole, a następnie przenieść na papier. Jak mówią graphic-recorderki ze Szkoły Praktyków Wizualnych pomimo trudów intelektualnych i ciężkiej fizycznej pracy (wielogodzinne stanie przy tablicy) jest to bardzo satysfakcjonujące zajęcie.





Tekst i zdjęcia: Agnieszka Halama

0 komentarze:

Prześlij komentarz